• info@karadenizbali.com

Kaçkar Balı

Kaçkar bali Rize ve Artvin illerinin yüksek rakimli yaylalarinda binbir çeşit çiçeklerin yaninda bölgeye has endemik türlerden elde edilen eşsiz bala kaçkar bali denir.

Kaçkarların 1800 metre alt kisimlarda bulunan komar,kestane, ihlamur karayemiş ,ormangülü, likaba, böğürtlen kuş burnu, ve bunun gibi .. birçok çeşit bitki türüde bulunmaktadir.

Bu bitki türlerinden elde edilen ballar bitkilerin isimleriyle adlandırılmaktadir. bu ballarin adlarıda Komar, Kestane , Akasya ve İhlamur ağacından elde edilen İhlamur balıdır.

KAÇKAR DAĞLARI ve eteklerinde yetişen çiçek çeşitinin 10.000 (bin) adet olduğunu, bölgenin havasını ve doğasını kirletecek fabrikaların bulunmaması sebebi ile çiçek çeşidinin ayni doğallıkta kaldığını söylemektedir.

Dedelerimizden duyduğumuz anlatımlara göre Kaçkar dağları eteklerinde yaylacılık yapan bir köy sakini 300-350 sene önce Kaçkar dağlarında sürülerini otlatırken, yüksek kayaların arasında bir vızıltı sesi duyar. Sesin yanına yaklaştığında Ariları görür. Ve günlerden birgün arıların yanına bal almaya gitmek ister ve balın bir kısmını petek halinde yuvasından alır. Aldığı bu balı bütün bir yıl boyunca Ailesiyle birlikte bereberce tüketirler. O yıl Aile fertlerinin hiç biri tükettikleri baldan olsa gerek hastalanmazlar..

İleriki yillarda O yöre insanları İhlamur ağacı kütüğünün içini oyarak şimdilerde karakovan dediğimiz kütükler içerisine arılarını koyarak kovanlarını yüksek kesimlerdeki kayalıklara ve Ağaçlara koymuşlardır. Ve o gunden bu güne yöre insanı bu kovanlardan çok değerlı şifa kaynağı olan Kaaçkar bali 'nı üretip tüketmişlerdir.. ve bu üretip tüketme geleneği günümüzdede devam etmektedir..

Yöreye araştırmaya gelen tip insanları yörede yaptıkları araştırmalar neticesinde bölgede yaşayan inasnların sağlık durumlarının sonderece iyi olduğunu kalp, tansıyon ve bg.. baz hastalıkların yok derece az olduğunu görmüşlerdir. İnsanların bu şekilde sihhatlı olmasının bir sebebinide yörede çokça tüketilen kackar bal olduğunun kanısına varmışlardır.. işte bu dğerli balın adı yöre insanının ifadesiyle dertlere deva insanlara şifa meşhur KAÇKAR BALI 'dir.

Yöre insanımız balın şifalı özelliğini bildiği için kaçkar balı aşağıdaki hastalıklarda ilaç niyetine kullanırlardı

Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda tamamen doğal balların insanların bünyesini koruyucu özelliğe sahip olduğunu birçok hastalıkılara karşı koruduğunu ve tedavi etme özelliğe sahip olduğunu söylemektedirler..